Č
Vlada je uputila u saborsku proceduru Nacrt prijedloga Zakona o upravljanju i održavanju zgrada, koji donosi značajne promjene, s posebnim fokusom na regulaciju kratkoročnog najma stanova. Glavni cilj novog zakona je rješavanje problema smanjenja stambenog fonda za dugoročno stanovanje, što je sve izraženiji problem u Hrvatskoj.
Državni tajnik u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Željko Uhlir, istaknuo je da novi zakon donosi niz novina koje su nužne zbog promjena u tehnološkom napretku, energetici i uvjetima stanovanja od donošenja Zakona o vlasništvu 1996. godine.
“Suvremeno stanovanje se znatno promijenilo u odnosu na prije 30-40 godina, što je zahtijevalo poseban zakon koji detaljno propisuje prava i obveze suvlasnika”, rekao je Uhlir za HRT.
Jedna od ključnih odredbi zakona odnosi se na odgovornost suvlasnika u zajedničkim zgradama. Uhlir je naveo primjer zgrada oštećenih potresom, gdje su pojedini suvlasnici sprječavali konstrukcijsku obnovu zbog osobnih interesa. Novi zakon predviđa sankcije za takve slučajeve, uključujući prekršajnu odgovornost i materijalne kazne.
“Vlasništvo obvezuje, i više nije prihvatljivo da jedan suvlasnik ugrožava sigurnost cijele zgrade”, naglasio je državni tajnik.
Cijeli članak pogledate na linku
Kako do suglasnosti za najam stana u “posvađanoj zgradi”?
Đanić: Traženje 80-postotne suglasnosti znak je da na “ulicu” prebacujemo odgovornost
Samo uz suglasnost 80 posto suvlasnika vlasnici će stanova u stambenim zgradama moći svoju nekretninu davati u najam turistima ili stranim radnicima, predviđa novi Prijedlog zakona o upravljanju i održavanju zgrada, koji je u javnu raspravu poslalo Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Potpredsjednik Vlade i resorni ministar Branko Bačić tvrdi da 40 posto stambenog fonda u Hrvatskoj ne služi stanovanju, što je razlog rasta cijena kvadrata i najamnina, te je cilj 908.000 stanova vratiti njihovoj prvotnoj namjeni, odnosno stanovanju. U Hrvatskoj gospodarskoj komori smatraju da će se takvim strožim uvjetima kratkoročnog najma doći do povoljnijih stanarina za mlade obitelji. Potpredsjednica HGK-a za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj tvrdi da se prijedlog novog zakona može gledati i kao dio Nacionalnog plana stambene politike koji bi omogućio više stanova na tržištu za dugoročno stanovanje, a posljedično i niže najamnine.
Cijeli članak pogledate na linku
Zakon o upravljanju i održavanju zgrada neće samim stupanjem na snagu utjecati na povećanje priuštivosti stanova, a neće se ni preko noći osloboditi 900 tisuća stanova. No, pozdravljamo novi zakon jer će donijeti brojne pozitivne promjene na tržištu nekretnina, kaže za FORBES Hrvatska Vedrana Likan, direktorica Colliersa za Hrvatsku, Sloveniju i BiH
Krajem prošlog tjedna Vlada RH je prihvatila prijedlog Zakona o upravljanju i održavanju zgrada koji je podigao mnogo prašine zbog odredbi o kratkoročnom najmu o kojem će odlučivati svi suvlasnici. Vlasnik stana mora dobiti suglasnost najbližih susjeda i suvlasnika 80 posto ukupne površine zgrade kako bi svoj stan mogao staviti na raspolaganje turistima.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku i Hrvatske elektroprivrede, četrdeset posto ukupnog stambenog fonda u Hrvatskoj ne koristi se za stanovanje. “Cilj je da se tih oko 908 tisuća stanova vrati njihovoj prvotnoj i izvornoj namjeni“, istaknuo je na sjednici Vlade ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovineBranko Bačić.
Cijeli članak pogledate na linku.
Autori: Nacional, Glas Slavonije,Forbes